
Тут зібрані статті на теми, що Вас цікавлять найбільше.



Щоб зуби не боліли...
Насправді це можливо, якщо дотримуватись ряду правил. Звідки всі проблеми із зубами? Зазвичай починається з маленької каріозної цятки, на яку вчасно не звернули уваги. А що робити, щоб не виникало нових каріозних ушкоджень? Як зберегти здоров'я своїх зубів, щоб ніколи більше не відчувати неприємних процедур у кріслі стоматолога?
Вичищаємо всі бактерії та залишки їжі! Робимо це за допомогою щітки та монопучкової щітки. Для міжзубних проміжків – йоржики та нитки. Полощемо рот водою після їжі. Жуємо жуйку хвилин 10. Завдання - позбутися залишків їжі і бактерій дочиста!
Ідеально користуватися іригатором. До нього складно звикнути, оскільки це складний, незвичний апарат. Але він вичищає важкодоступні місця, масажує ясна, покращуючи циркуляцію крові. Ідеальний за наявності імплантів, штучних коронок, брекетів.
Окремим пунктом хотілося б виділити харчування. Насправді харчування важливо для зубів так само, як і для всього організму. Ми дбаємо про свої зубки не лише зовні, а й підтримуємо їхнє здоров'я зсередини. Просто дотримуйтесь принципів здорового харчування, і ваші зуби будуть вам вдячні.
Профілактичні огляди та гігієнічне чищення. Так, без цього також нікуди. Зазвичай стоматологи рекомендують чистку раз на півроку. Але за умови дотримання всіх вищезазначених рекомендацій чистка вам буде потрібна рідше. Але профогляди краще не пропускати, щоб утримувати стан своїх зубів під контролем!
Дотримуйтесь цих принципів і ваші зуби будуть здоровими завжди!

Терміни по догляду за ротовою порожниною англійською мовою
Breath - дихання
Cavities - порожнини
Chew - жування, жувати
Cup - чашка
Dental surgeon – хірург-стоматолог
Dentist - дантист
Enamel - емаль
Erosion - ерозія
Filling - заповнення
Floss - нитка
Fluoride - фторид
Gingivitis - гінгівіт
Gum-line - лінія ясен
Gums - ясна
Molar - корінний зуб
Mouthwash - полоскання для рота
Periodontal - періодонтальний
Root canal - кореневі канали
Smile - посмішка
Teeth - зуби
Tooth fairy – зубна фея
Toothbrush - зубна щітка
Toothpaste - зубна паста
Toothpick - зубочистка
Whitening - відбілювання


ЯК ПРОХОДИТЬ ЧИЩЕННЯ ЗУБІВ AIR FLOW
Пацієнту запропонують одягнути захисні окуляри та шапочку. Наконечник апарату лікар направляє до зубів під кутом 30-60 °. Сумішшю води, соди і повітря під регульованим тиском ефективно видаляється зубний наліт і забезпечується незначне відбілювання. Апаратним методом виконується дбайливе очищення кожного зуба, не торкаючись і не травмуючи ясен. Після чищення всіх зубів за допомогою апарата Air Flow на поверхню зубів наноситься спеціальне захисне покриття.
В результаті такого чищення видаляється щільний зубний наліт, м'який під'ясенний наліт, а також біоплівка з патогенними бактеріями. Чистка зубів Air Flow дозволяє висвітлити пігментовані ділянки, імітуючи ефект відбілювання, очистити ясеневі кишені, а також зробити поверхню гладкою за рахунок делікатного полірування.
Бережіть свої зуби!

ПРИЧИНИ, ЧОМУ ПОТРІБНО ВИДАЛЯТИ ЗУБИ МУДРОСТІ.
Є кілька причин, через які потрібно видаляти зуби мудрості.
-
У ході еволюції вони втратили свою значущість - нам більше не потрібно жувати настільки жорстку їжу, як це було за давніх часів.
-
У більшості випадків вони можуть зміщувати весь зубний ряд – виникають проблеми із прикусом.
-
Звичайною зубною щіткою добре вичистити зуби мудрості практично неможливо. Як результат – швидке розмноження шкідливих мікробів, карієс та неприємний запах з рота.
-
Це може спричинити різні ускладнення (карієс, інфікування та запалення ясен).
-
Зуби мудрості часто прорізуються болісно, завдаючи запалення м'яких тканин, що оточують його.
-
Проблемний зуб мудрості нерідко може стати причиною скупченості і викривлення зубів, що стоять попереду, і призводити до інфікування всього організму людини.
-
Ретиновані (не прорізані або прорізані не повністю) «вісімки» можуть викликати як деформацію зубних рядів, так і проблеми з скронево-нижньощелепними суглобами.
-
Несвоєчасне видалення зубів мудрості може призвести до зайвих витрат - може знадобитися додаткове лікування сусідніх з ними зубів або виправлення зубного ряду за допомогою брекетів.
-
Неправильне положення вісімок часто веде до хронічної травми слизової оболонки – зуб дряпає щоку, пацієнт часто прикусує її.
-
«Вісімка» - бомба уповільненої дії. Ні пацієнти, ні стоматологи не можуть знати напевно, коли вона «рване», але зазвичай це відбувається в невідповідний момент.
?! ЩО РОБИТИ?!
Приходьте на консультацію до нашої клініки. Тільки фахівець може визначити, чи є у вашому випадку необхідність видалення зубів мудрості та наскільки складною може бути процедура.


ТРОХИ ПРО БРУКСИЗМ
Статистика говорить про захворювання на бруксизм приблизно 15% людей. І лише третина з них знають про своє захворювання.
Бруксизм – це спазм жувальних м'язів, сильне стиснення щелеп. Найчастіше стиснення посилюється під час нічного сну. Тому багато людей і не здогадуються, що вони мають бруксизм. Так, ця проблема одна з багатьох серйозних проблем стоматології.
Найбільш вираженим симптомом бруксизму є зниження висоти прикусу. Часто це непомітно для людини, а про появу деформації він дізнається лише від стоматолога.
Як можна запідозрити цю проблему у себе?
Одна з перших характерних ознак - нічний скрегіт зубами. Потім можна спостерігати зміну форми обличчя, особливо нижньої третини. Вона здається більш масивною, одутлою, відзначається висування підборіддя допереду (як у людей похилого віку).
Стирання зубів можна визначити по зникненню фісур (борозеночок) на жувальних поверхнях зубів, вони стають більш пласкими. З боку фронтальних (передніх) зубів відзначається виражене зниження висоти та стирання емалі.
У чому причини бруксизму?
Основними причинами можуть бути психологічні проблеми, запалення жувальних м'язів, наслідки інсульту, травми, втрата одного або декількох зубів, а також наслідки неправильних стоматологічних втручань.
Дивно, але, незважаючи на високу міцність емалі, людина може втратити за кілька років третину або навіть половину висоти зубів. Відновити висоту зубних рядів і досягти їхньої ідеальної анатомічної форми можна за допомогою фахівця.
Бережіть свої зуби!


МОЛОЧНІ ЗУБИ
Молочні зуби формуються ще в період перебування дитини в утробі матері, а з'являються у 5-8 місяців.
З моменту свого прорізування вони вимагають особливого догляду, від якого безпосередньо залежить здоров'я постійних зубів.
Що потрібно знати батькам?
Відразу після прорізування першого зубика його вже можна починати чистити. Для цього слід використовувати силіконову щіточку без зубної пасти або марлю, змочену у теплій кип'яченій воді. Як тільки малюк навчиться тримати в руці ложку та потрапляти нею в рот, можна починати готувати його до самостійного користування зубною щіткою. Для початку нехай він звикне водити нею по зубах, а не по губах, язику, щоках та підборідді.
Півторарічну дитину можна навчити чистити зуби ляльці або ведмедику, а з наближенням дворічного віку нехай вона почне користуватися щіткою і сама. Для початку можна обійтися і без зубної пасти, щоб дитина навчилася спльовувати воду після полоскання. Діяти при цьому потрібно спокійно, без примусу, зберігаючи терпіння та послідовність.
Досить важливу роль у догляді за дитячими зубами відіграє правильний вибір пасти. Вона повинна мати приємний смак, щоб не викликати огиди у дитини, і містити дуже м'які абразивні частинки (до 3-х років – не більше 20 у. о., 3-7 років – до 50 у. о., 7-14 років - також до 50 у. о.), які дбайливо очищатимуть емаль, не травмуючи її.
Для того, щоб зубна паста надавала ефективну профілактичну дію, у її складі повинні бути сполуки фтору, фосфору та кальцію. Вони здатні вбудовуватися в кристалічну решітку зубної емалі та зміцнювати її. Зміст фтору в пасті безпосередньо залежить від віку дитини (до 3-х років – не більше 200 ppm, 3-7 років – близько 500 ppm, 7-14 років – приблизно 1400 ppm), тому обов'язково звертайте увагу на те, для яких дітей призначений той чи інший засіб. Ця інформація завжди вказується на упаковці.
Ну а якщо вам знадобляться консультації лікаря щодо молочних зубів вашої дитини, ви завжди можете звернутися до нашої клініки!
Бережіть свої зуби!



СОЛОДКЕ І ЗУБИ
Солодощі – найшкідливіші продукти для наших зубів.
При вживанні цих продуктів, а також газованих напоїв у ротовій порожнині активно утворюється кислота, за допомогою якої починають стрімко розвиваються хвороботворні бактерії, які здатні зіпсувати зубну емаль. Цукор - найсприятливіше середовище для зростання бактерій, які утворюють бактеріальну плівку на поверхні зубів. Вживаючи солодке, ми створюємо бактеріям комфортні умови для їхнього стрімкого розмноження. В результаті маємо витончену зубну емаль. Саме тоді починає розвиватися карієс.
Особливо шкідливі солодощі, що мають у своєму складі велику кількість кислот, цукрів, а також ті, які мають в'язку консистенцію, наприклад, жувальні цукерки або іриски, що прилипають до зубів, що забиваються між зубами. Свою руйнівну дію мікроби починають приблизно вже через 20-30 хвилин після прийому продуктів із високим вмістом цукру.
При одночасному вживанні солодкого з іншою їжею ми суттєво знижуємо шкідливий вплив мікробів на зуби. Це відбувається за рахунок підвищеного виділення слини, що омиває поверхні зубів і очищає від цукру та бактерій. Також при змішуванні солодких та несолодких продуктів суттєво знижується концентрація цукру в продуктах.
Вживання солодощів у вечірній час може мати руйнівну дію. Виняток становитимуть випадки, коли після їжі почистите зуби. Під час сну виділення слини значно знижується, надаючи тим більше сприятливе середовище для розмноження бактерій.
Звичайно, ми не закликаємо Вас повністю виключити зі свого раціону солодке. Просто постарайтеся дотримуватися деяких наших рекомендацій:
-
Їжте солодке разом із іншою їжею.
-
Не їжте цукерки в проміжках між їжею.
-
Якщо хочеться перекусити, віддайте перевагу продуктам без цукру. Підійде сир, свіжі овочі та фрукти чи натуральні йогурти.
-
Якщо Ви не маєте можливості почистити зуби відразу після їжі, слід прополоскати рота чистою водою або спеціальною рідиною для полоскання рота. Також можете скористатися жувальною гумкою без цукру.
-
Включайте в щоденний раціон якнайбільше свіжих фруктів та овочів. Це зменшить тягу до солодкого і служитиме додатковим навантаженням на зуби, що зміцнить опорний апарат зубів.
Бережіть свої зуби!


Яку зубну пасту обрати?
Безперечно, необхідно приділяти увагу тому, якою зубною пастою ви чистите зуби. Але не варто забувати, що зуби ви чистите не лише пастою. У процесі бере участь ще й зубна щітка. Важливо розуміти, що чистота зубів залежить від наших мануальних навичок. Тому не лінуйтеся чистити зуби ретельно та терпляче двічі на день.
Це не означає, що зубна паста не потрібна і не важлива. Навпаки, вона необхідна як для профілактичних, так і для терапевтичних дій на зуби та слизові оболонки. Зубна паста відповідає за процес мінералізації емалі, за свіжість дихання та збалансованість мікрофлори порожнини рота.
За своїм складом усі зубні пасти можна розділити на три групи: гігієнічні, відбілюючі та лікувально-профілактичні.
Розглянемо докладніше кожну групу.
1. Гігієнічні – це пасти, які мають у своєму складі лікувальні добавки. Вони підходять для щоденного використання. Сюди відносяться пасти, що освіжають дихання. Їх рекомендують людям, які не мають проблем із зубами.
2. Пасти з відбілюючим ефектом прибирають пігменти, що викликають потемніння емалі. Найчастіше в них міститься велика кількість абразивних речовин. Використовувати такі пасти щодня небажано, оскільки вони можуть пошкодити зубну емаль.
Якщо ви хочете отримати повноцінний ефект відбілювання, вам необхідно впливати на більш глибокі шари зубів спеціальними речовинами. Це під силу тільки фахівцям в клініці або в домашніх умовах під контролем стоматолога. Використання однієї тільки відбілюючої пасти дасть лише не сильно помітний і нетривалий ефект.
Основним елементом відбілюючих паст є абразивні матеріали. Чим вище RDA (здатність, що стирає дентин), тим вище абразивність пасти.
Спираючись на індекс RDA, пасти, що відбілюють, діляться на:
-
Слабо абразивні: RDA = 0 - 20 (пасти для дуже чутливих зубів);
-
Низько абразивні: RDA = 20 - 40 (пасти для чутливих зубів).
-
Середньоабразивні: RDA = 40 - 60 (пасти для нормальних зубів). Використовуються для видалення нальоту курця, а також для зубів з міцною емаллю.
-
високо абразивні: RDA = 60 – 80 (пасти для відбілювання здорових зубів з потемнілою від кави, міцного чаю та нікотину емаллю).
-
супер абразивні: RDA > 80. Ще агресивніша паста для «відбілювання». Використовувати її допускається не частіше 2-х разів на тиждень.
Усі пасти з індексом RDA вище 100 можна порівняти з наждачним папером. Нам не помітно, але з використанням такої пасти з'являються мікро подряпини на емалі. Згодом підвищиться чутливість як зубів, так і ясен.
!!!Завжди звертайте увагу на індекс RDA, вказаний на упаковці пасти!
Відбілююча паста досить добре впорається з пігментним нальотом від фарбуючих напоїв та їжі, нікотину та іншого. Виходить, за допомогою такої пасти ви зможете повернути своїм зубам колір, наданий їм від природи. Емаль зуба така паста не зробить світлішою.
Крім абразивів, існують інші компоненти для відбілювання:
-
Ферменти. Це неабразивні речовини, тому вони не ушкоджують емаль. Подібно до кислоти, вони розщеплюють білкову плівку на поверхні зубів. Внаслідок цього зубам повертається природний колір емалі.
-
Перекис карбаміду ((NH2)2CO · H2O2) або перекис водню (H2O2). Ці компоненти можуть вплинути на природний колір зубів. Однак у присутній в пастах концентрації вони не такі ефективні, як багатьом хотілося б. Такі пасти можна використовувати курсом кілька днів поспіль. Але не варто очікувати надприродного ефекту.
Якщо вам все ж таки дуже хочеться мати білі зуби, краще звернутися до фахівця, а відбілюючими пастами користуватися якомога рідше.
3. Третя велика група – лікувально-профілактичні пасти. Ці пасти містять мікроелементи, які переважно впливають на мікрофлору, що викликає захворювання ротової порожнини. Користуватись такими пастами слід з обережністю.
Розглянемо докладніше пасти, що належать до цієї групи:
- пасти для чутливих зубів містять компоненти, що допомагають значно зменшити або повністю усунути болючі відчуття. Такі пасти не повинні мати у складі хімічних відбілювачів. Також вони повинні містити абразивні речовини, що щадять, наприклад, оксид кремнію (SiO2) замість грубого карбонату кальцію (CaCO3);
· протикарієсні пасти.
Такі пасти насичують тканини зубів мінералами, які здатні запобігти росту та розмноженню каріозних бактерій. Вони містять фториди та кальцій. Пасти з фторидами – найспірніші моменти у сучасній стоматології. Ще на початку минулого століття було доведено, що фтор ефективно працює проти карієсу. Протягом цього часу цей компонент вивчається і досліджується. Доведено, що у вигляді фторидів у пасті він не є небезпечним. Але з обережністю такі пасти варто застосовувати у місцях із підвищеним вмістом фтору у воді.
- дії протизапальних паст спрямовані на профілактику та зниження запальних процесів тканин пародонту. Вони знижують кровоточивість ясен, сприяють їх зміцненню, надаючи в'яжучий ефект, а також вбивають усі хвороботворні мікроби. Як правило, до складу таких паст входять екстракти прополісу, витяжки з ехінацеї, ромашки і календули, які мають протизапальні, в'яжучі дії. Також у складі цих паст є антисептики (триклозан, хлоргексидин, метронідазол та подібні).
!!!Важливо пам'ятати, що паста для профілактики та лікування ясен не вилікує вас від кровоточивості!!!
Поки ви користуєтесь такою пастою, кровоточивість ясен справді знижується і навіть припиняється. Але компоненти пасти не діють глибоко та не усувають безпосередньо причину захворювання. До того ж тривале використання цих паст може знищити нормальну мікрофлору ротової порожнини, тим самим погіршивши її стан. Відновлювати мікрофлору досить складно, тому не зловживайте такими пастами. І якщо при скасуванні пасти кровоточивість відновлюється, зверніться до стоматолога для виявлення причини.
Потрібно знати! Давайте своїм зубам відпочинок від лікувальних паст. Не можна постійно використовувати ту саму зубну пасту. Лікувальну пасту слід обов'язково чергувати з гігієнічною. В іншому випадку зубам буде лише гірше.
Бережіть свої зуби!





ТЕХНІКА ЧИЩЕННЯ ЗУБІВ "ХАМІГАКИ"
Що таке хамігаки?
Найбільш раннім спогадом кожного жителя країни Сонця, що сходить, можна назвати спільну з мамою і татом гігієну порожнини рота. Ці маніпуляції психологами вважаються як основні у зміцненні сімейних зв'язків. Правильно чистити зуби маленькі японці вчаться з появи першого молочного зубика.
Своїм прикладом, а також за допомогою навчальних роликів в ігровій формі, батьки прищеплюють своїм чадам розуміння важливості такої банальної на перший погляд гігієнічної процедури.
Давно відомо, що для здоров'я зубів їх слід чистити двічі на день і проходити профілактичні огляди у стоматолога не рідше ніж раз на півроку. Але японці ставляться до свого здоров'я уважніше і трепетніше.
Згодом під чуйним керівництвом дорослих дитина відточує техніку чищення зубів до досконалості. Згодом ця гігієнічна навичка підтримується у школах.
Уроки у школі
Розуміючи, що не кожен із батьків може навчити своє чадо правильно доглядати зуби, в японських школах взяли за правило чистити зуби після кожного прийому їжі. Дружно всім класом під керівництвом викладача учні після обіду обов'язково чистять зуби, і лише потім заняття відновлюються.
Даремно ви думаєте, що хамігаки - це спеціальні рухи, які знають тільки в Японії, і більше ніде. Нічого подібного. Всі рухи ті ж, що й у всьому світі. Різниця лише у ретельності виконання. Важко, звичайно, змусити дітей любити такий предмет, як чищення зубів. Але японцями і в цій справі було знайдено рішення: вони написали кілька дитячих пісень на цю тему. Також формуванню позитивного ставлення до гігієни сприяють яскраві упаковки дитячих зубних щіток і паст, солодощі у вигляді зубних щіток і іграшки, що очищають зуби.
Не дивно, що діти починають сприймати догляд за ротовою порожниною як невід'ємну частину повсякденного життя. Для них ця процедура така ж важлива і банальна, як миття рук.
Чистити зуби всюди!
Не дивно, що після такого виховання більшість японців у дорослому віці чистять зуби після кожного прийому їжі. Їм зовсім неважливо, де це відбувається, вдома чи ні. Щоб мати змогу очистити зуби в будь-якій ситуації, вони мають спеціальні «похідні щітки». У більшості з них, куди б вони не пішли, завжди є під рукою паста зі щіткою чи на крайній випадок ополіскувач. Це дозволяє більш ретельно доглядати свої зуби після кожного прийому їжі. Гості країни нерідко дивуються, застав японця, що зосереджено чистить зуби в туалеті ресторану.
Також широке застосування мають таблетовані парфуми, розроблені японськими вченими. Працюють вони також як ароматизатор, але діють зсередини організму. Приємний, ненав'язливий запах аромамасел виділяється через пори. Вважається, що цей продукт є абсолютно нешкідливим.
Як і люди в усьому світі, японці, прийшовши додому, миють руки. Але це ще не все. Крім цього вони завжди полощуть рота.
Зуби та серце
Японія поряд з Кореєю та Францією входить до трійки країн із найнижчим числом серцево-судинних захворювань у світі. Ви запитаєте про зв'язок між зубами та серцем? Сучасні дослідження доводять, що поганий стан зубів, захворювання ясен та бактеріальні інфекції в ротовій порожнині прямо пропорційно підвищують ризик розвитку серцевих патологій.
Можливо, техніка чищення зубів «хамігаки» — одна з причин, чому в Японії так багато довгожителів, а середня тривалість життя в цій країні (84,5 роки) — найвища у світі.
А ви ретельно чистите зуби?


Жувати чи не жувати? Все про жувальну гумку
У Північній Америці археологами виявили залишки смоли, на якій можна побачити відбитки зубів людини. Вчені відносять ці розкопки до VII-II тисячоліть до нашої ери.
Індіанці майя використовували для жування каучук, аборигени Америки користувалися смолою хвойників.
Греки, помітивши очищаючі та освіжаючі властивості, почали жувати віск та смолу мастичного дерева. Навіть сибіряни мали звичку жувати гірку хвойну смолу.
Виходить, на підсвідомому рівні люди користувалися первісними жуйками для очищення ротової порожнини від залишків їжі, масажу ясен і свіжості дихання.
Вперше масове виробництво жувальної гумки виникло восени 1848 року. 23 вересня Джон Куртіс заснував фабрику, на якій до жувальної суміші були додані ароматизатори та смоли хвойних порід дерев.
Через 20 років, 5 червня 1869, відомий у своєму окрузі дантист штату Огайо отримав патент на свій рецепт жувальної гумки. З того часу було проведено величезну кількість експериментів і різноманітних досліджень, що породжувало не меншу кількість пліток і легенд щодо жувальної гумки.
Наприклад:
-
Жуйка повністю захистить Вас від карієсу. Варто відзначити, що карієс може розвиватися не тільки на жувальній поверхні зуба, тому ймовірність виникнення карієсу залишається досить високою на бічних поверхнях зубів, особливо у міжзубних проміжках.
-
Жуйка може повністю позбавити від неприємного запаху з рота. Ароматичні властивості жувальної гумки мають нетривалий ефект. До того ж вона не прибирає причини виникнення запаху, а значить і не вирішує проблему.
-
Використовуючи жувальну гумку, можна відмовитися від чищення зубів.
Фахівцями доведено, що краще просто прополоснути рот чистою водою після їжі, ніж пожувати жуйку.
Але є й деякі позитивні моменти у використанні жувальної гумки. Так, під час жування підвищується виділення слини. Це дає природне очищення зубам і масажує ясна, що у свою чергу можна назвати профілактикою (не плутати з лікуванням!) захворювань пародонту.
Щоб уникнути захворювань шлунково-кишкового тракту, таких як виразка або гастрит, не варто користуватися жувальною гумкою натщесерце і більше 5-10 хвилин.
Бережіть свої зуби!
